

2025.02.15 – „XX. századi irányzatok” – Szimbolizmus
február 15 –10:00 - 18:00 UTC+2
| 46000FtA kurzus témája a szimbolizmus, mely fontos irányzata a 19. század végének, 20. század elejének. Elnevezése a rejtett, nehezen megfejthető tartalmakra utal. A szimbólumok használatára a műveken.
A francia Gustave Moreau az irányzat fontos alakja. Legismertebb művein a mitologikus témákat, biblikus alakokat festette meg izgalmas, festői színhatásokkal. Pályája során eljutott a szinte absztrakt képi világhoz, hasonlóan William Turner angol festőhöz. Vad sziklaszirtek, ködbevesző tájak adják a hátterét sokértelmű jeleneteinek. Alakjai a kifejezés érdekében sokszor eltúlzottak, ez pedig a 20. század avantgard irányzatait vetítette előre. Hideg kékjeit, zöldjeit gazdag színvilágú kompozíciókba helyezte s gyakran sárgáit, vöröseit ezekből izzította fel.
A magyar művészettörténet egyedi hangú alakja Csontváry Kosztka Tivadar, akinek életműve egy nagy művészi elhivatottság jegyében született. A Napút festő kifejezés a szimbolikus tartalmak jelenlétére utal képein. Meghatározó történelmi helyszíneken járva kereste és festette meg a nagy motívumot: régi városokat, romokat, falakat, vízeséseket és a magányosan álló cédrusban önmagát. Lelkének, kutató szellemének lenyomatait őrzik művei.
Kurzusunk az akril festék használatába, műhelytitkaiba, a képalkotás, komponálás folyamatába és a színek kölcsönhatásaiba nyújt gyakorlatban is használható módszereket Olasz Attila festőművész vezetésével.